1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 2020, Android 11 yılı olacak!

2020, Android 11 yılı olacak!

Bu yıl Android 10'u resmi olarak başlattıktan sonra Google, 11. nesil Android OS olacak olan bir sonraki işletim sistemi sürümü üzerinde çalışıyor.

Android 11

Bu yıl Android 10’u resmi olarak başlattıktan sonra Google, 11. nesil Android OS olacak olan bir sonraki işletim sistemi sürümü üzerinde çalışıyor. Bu yıl Google, Android 10’dan sonraki Android sürümünü 11 olarak duyurdu. Ancak, geliştirici beta güncellemeleri alfabetik sınıflandırmalarla gelebilir. Android 10, geliştirilmiş kullanıcı arayüzü, gizlilik ve güvenlik özellikleri, uygulama izin kontrolü, katlanabilir desteği, karanlık tema, jestler ve benzeri özellikleri sunmakta. Peki gelecek yıl Android 11’den ne bekleyebiliriz?

Yaklaşan Android sürümü özellikleri ve geliştirmeleri hakkında çok fazla beklentiler, sızıntılar ve söylentiler var. Google henüz hiçbir geliştirme sürecini veya yeni özelliği resmi olarak açıklamamış olsa da, 2020’nin ortalarında bir geliştirici önizlemesi olarak gelecek ve resmi nihai kararlı güncelleme, uygun Pixel cihazları için Eylül 2020’ye kadar yayınlanacak. Ardından, diğer markaların uygun akıllı telefonları, 2021’e kadar güncellemeyi almaya başlayacak. Tabi ki üreticilerin belirlediği ve donanım olarak destekleyecek cep telefonu ve tabletler Android 11 güncellemesine nihayet kavuşacak.

Google, Mayıs ayında Mountain View, California’da düzenlenen Google etkinliğinde ürünlerini, yeni Android işletim sistemi özelliklerini, Pixel cihazlarını, diğer Google ürünlerini veya hizmetlerini resmen açıkladı. Google konferansı her yıl geliştirici konferansı olarak düzenleniyor. Böylece, yaklaşan mayıs ayında Android 11 sürümü bu etkinlikte duyurulacak ve Pixel serisi cihazlar, diğer Pixel olmayan amiral gemisi cihazları, geliştirici önizleme beta güncellemelerini kademeli olarak almaya başlayacak. Google her yıl, her güncellemedeki kararlılığı, özellikleri ve hataları test etmek için Geliştirici Önizleme Beta güncellemelerini birkaç ay boyunca 5 grup halinde yayınlamakta. Ardından, son kararlı sürüm yılın sonuna yakın tarafından resmi olarak duyurulacak. Bu, Android 11 devrinin 2020 yılının son çeyreğinde başlayabileceği anlamına geliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap