İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Akıllı Telefon Hacker’larının Kullandıkları Tehlikeli Metotlar

Akıllı Telefon Hacker’larının Kullandıkları Tehlikeli Metotlar

Siber korsanların bilgisayar ve benzeri olan farklı işletim sistemleri üstünde yapabildiklerini neredeyse biliyoruz dersek yeridir.

hacker

Siber korsanların bilgisayar ve benzeri olan farklı işletim sistemleri üstünde yapabildiklerini neredeyse biliyoruz dersek yeridir. Akıllı telefonlarda ise ne gibi şeyler yapabildikleri konusunda pek de bir fikrimiz yok. Akıllı telefonunuzda problem sezerseniz bir “malware” veya “virüs” taraması yapıyor ve tamamen virüslerin silindiğini zannediyoruz halbuki bu kadar kolay değil. Chrome ve Android sürümlerini tehdit etmekte olan çeşitli Zero-Day Exploit türevleri felaketlerinin üzerinden çok da geçmiş sayılmaz. Sıfır gün güvenlik açığı saldırısı ismi verilmiş olunan bu tehdit, programda bir çeşit zayıflığın keşfedildiği andan itibaren gerçekleşmektedir. Bu durumda geliştirici tarafından düzeltme daha başlatılamadan kötü niyetli kişiler amaçlarını gerçekleştiriyorlar.

Samsung Serisi Modeller Tehlike Altına Girdi

Samsung Galaxy S6 Edge ve S6, Note 4 gibi cihazlar Chrome tarayıcısında oluşan bir çeşit açıktan faydalanmakta olan siber korsanların hedef tahtası haline gelmişlerdi. Yine bu model mobil cihazları kullanmakta olan milyonlarca insan hala yine tehdit altındadır. Bu model cihazlarda açık “man in the middle attack” ismi verilmiş olan bir çeşit saldırıya maruz bırakılabilmekteler. Yine “Man in the middle attack” kelimesini Türkçeye çevirecek olursak “ortadaki adam saldırısı” diyoruz. Bir ağ içinde hedef ile ağ arasında gerçekleşen trafiği dinliyor olmak veya bu trafiği değiştirmek olarak tanımlanmaktadır. Ancak hacker2ların yapabildikleri sadece bunlarla sınırlı değil.

Evinizi Soyuyorlar

Bazı akıllı android cihazlarda dahili şekilde gelmekte olan akselometreler hacker’lar için bir çeşit takip cihazı olarak kullanıma sunuılmaktadır. Yine 2010 senesinde iPhone 4 model telefonlarda bu açık saptandı ve bu ifşa edilmişti.Kullanıcıların yine nerede bulundukları %15 bir yanılma payı ile rahatlıkla tespit edilebilmekteydi. Buna ek olarak iPhone ve Android telefonlara yerleşmekte olan PlaceRaider isimli virüs, telefonun kamerasını ve farklı kamera senösrlerini kullanabiliyordu. Yine sadece bunlar ile kalmıyorlar telefonda bulunan bütün verilere rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Yine eğer akıllı telefonunuz ile evinizdeki güvenlik sistemlerini entegre etmişseniz tehdit altındasınız. Akıllı ev güvenlik sistemlerini yine android telefonlara kontrol ettirmek oldukça riskli bir işlemdir. Lakin kötü niyetli kişiler telefonunuzu ele geçirerek siz evde yokken evinizi soyabilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap