1. Ana Sayfa
  2. Kategorisiz
  3. Android 11 özellikleri neler?

Android 11 özellikleri neler?

Resim1-öne çıkarılan

Google’ın, milyonlarca Android cihaz için dağıtıma çıkardığı Android 11 özellikleri neler? Android işletim sisteminin en güncel sürümü, akıllı telefonlar için harika özellikler sunuyor. Android 11 özelliklerini tek tek inceledik ve işletim sistemi ne gibi sürprizlerle geliyor, bakalım.

Haziran ayında Google tarafından beta sürümü tanıtılan Android 11, şu anda Samsung, Asus, Huawei, Xiaomi gibi birçok markanın cihazlarına indiriliyor. Güncellemeler gelmeye devam ederken, 2021’in ilk aylarına kadar tüm Android’lerde işletim sisteminin yüklenmesi bekleniyor. Android 11’in kesin olarak duyurulan özelliklerine ve detaylarına bakalım.

Akıllı ev kontrolü

Resim2 - Android 11 özellikleri neler?

Akıllı ev konsepti, evin birçok özelliğinin, akıllı telefonlar üzerinden kontrolü anlamına gelen yenilikçi bir sistem. Android 11 ile akıllı telefonunuz ile, sisteme bağlanabilecek tüm akıllı ev cihazlarını kontrol edebileceksiniz.

Gelişmiş medya kontrolü

Android 11’in diğer önemli özelliklerinden biri de, akıllı ev sistemi gibi, bağlı hoparlör gibi medya sistemlerini kontrol etmenizi sağlayan gelişmiş medya kontrolü özelliği. Hızlı ayarlar menüsü üzerinden kontrol edilebilecek medya kontrolleri, Bluetooth ile çalışan mikrofon, kulaklık gibi birimlerin yanı sıra akıllı TV kontrolünü de sağlayacak.

Geri dönüşüm kutusu

Resim3 - Android 11 özellikleri neler?

Android kullanıcılarının uzun süredir beklediği özelliklerden biri de, geri dönüşüm kutusu idi. Bu özellik, sildiğiniz bir dosyayı anında kalıcı olarak silmiyor ve geri dönüşüm kutusuna gönderiyor. Geri dönüşüm kutusundaki dosyalar, fotoğraf ve videolar, ihtiyacınız olduğu zaman erişebileceğiniz bir noktada olacak.

Akıllı bağlantı

Resim4 - Android 11 özellikleri neler?

Akıllı bağlantı, Android 11’de uygulamaların internet kullanımını ve internet bağlantısını anlık olarak kontrol edecek bir sistem. Akıllı bağlantı, mobil internet verinizin ciddi şekilde kullanılmasına karşı kullanılabilecek bir kontrol özelliği niteliğinde.

Bildirim çubuğu

Resim5 - Android 11 özellikleri neler?

Bildirim çubuğu her ne kadar klasik bir cihaz özelliği olarak nitelendirilse de, bazı Android kullanıcıları, bildirim çubuğundan memnun değildi. Yeni güncelleme ile, Android’de sık kullandığınız uygulamalardan gelen bildirimler üstte görünecek. Android 11 ile, görüşme balonları açabilecek ve uygulamalara kısayolları üzerinden ulaşabileceksiniz.

Karanlık mod

Resim6 - Android 11 özellikleri neler?

Android’de karanlık mod özelliği uzun bir süredir vardı ancak Android 11 ile, gelişmiş karanlık mod özelliği geldi. Bu özellik, karanlık modun ne zaman olacağını ayarlamaya yarıyor.

Güvenlik

Android 11 güncellemesiyle ilgili en önemli adımlardan biri de güvenlik konusunda oldu. Android kullanıcıları, mobil uygulamaların erişim izinlerinden ötürü son derece rahatsız. Android 11 ile, iOS’un daha önce getirdiği “kısmi izinler” Android’e de geldi. Bu sayede kamera, mikrofon gibi özelliklere erişim için, uygulamalara tek seferlik izinler verilebiliyor. Bu sayede bir uygulamanın kullanılmadığı anlarda, kamera ya da mikrofon gibi kritik donanımlara erişimini kesebilirsiniz.

Yeni güncelleme ile, bir uygulamaya çeşitli erişim izinleri vermiş dahi olsanız, bir süre kullanmadığınızda izinler iptal edilecek, bu erişimler arasında ilk sırada “konum verisi” var.

Klavye

Resim7 - Android 11 özellikleri neler?

Android 11, klavye konusunda da birtakım değişikliklerle geliyor. Klavyede bulunan otomatik doldurma, giriş yöntemi ve ses gibi özelliklere ilişkin butonlar geliştirilirken, yeni araçlar da gelebilir.

Kablosuz şarj

Resim8 - Android 11 özellikleri neler?

Android 11, artık birçok amiral gemisi modelin sunduğu bir özellik olan kablosuz şarjla ilgili de yeni bir yaklaşım sunuyor. Android 11, kablosuz şarj standına yerleştirilip şarj olmayan telefonlar için uyarı gösterecek. Normalde, standa doğru bir şekilde yerleştirilmeyen telefonlar şarj olmamakla birlikte, bu konuda bir uyarı gösterilmiyordu.

Android uçak modunda Bluetooth sorunu

Birçok Android kullanıcısının şikayet ettiği durumlardan biri olan, uçak modunda Bluetooth’un kapanması sorunu Android 11 ile tarih oldu. Uçak gibi, tamamen uçak moduna geçerek bağlantılarınızı kapatmanız gereken bir ortamda Bluetooth kulaklığınıza bağlanmak isteyebilirsiniz. Buna karşın uçak moduna geçince, Bluetooth kapanmaktaydı. Bu sinir bozucu sorun, Android 11 ile çözüldü.

Gelişmiş bildirim yönetimi

Resim9 - Android 11 özellikleri neler?

Android 11’de, işletim sisteminin bildirim yönetiminde de ciddi bir değişiklik var. Android’de daha önce, mobil uygulamalarda bildirimler özelleştirilebiliyordu ancak, sistem bildirimleri kapanmıyordu. Yeni güncelleme ile, bluetooth uyarısı ya da pil ömrü hatırlatıcısı gibi sistem bildirimlerini de kapatabileceksiniz.

Son kullanılanlar menüsü

Güncellemede, son kullanılan uygulamaların yer aldığı son kullanılanlar menüsü de yenilendi. Son kullanılanlar menüsü ile, yanlışlıkla kapatılan uygulamaları yeniden açabilirsiniz. Bununla birlikte ekran görüntüsü butonu gibi kısayollar da son kullanılanlar menüsünde yer alacak.

Değiştirilen butonlar

Resim10 - Android 11 özellikleri neler?

Android 11’de, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma amacıyla ekranda yer alan işlem butonları da değişti. Böylelikle hatalı işlemlerin önüne geçildi.

Dahili ekran kaydedici

Resim11 - Android 11 özellikleri neler?

Android 11’in diğer bir etkileyici özelliği de, ekran videosu kaydetme özelliği getirmesi. Dahili ekran kaydedici ile kullanıcılar artık ekranın videosunu almak için ekstra bir uygulamaya mahkum olmayacak. Android 11 ekran video kaydedicisi, hızlı ayarlar menüsü üzerinden erişilebilecek. Bu özellik daha önce Samsung One IU ile gelmişti ancak diğer Android’lerde yoktu.

Yorum Yap

Yorum Yap