İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Android 11 ve yeni özellikler

Android 11 ve yeni özellikler

Geçen yılki Android 10 muazzam bir sürümdü. Sistem genelinde karanlık temanın eklenmiş oluşu, güncellenmiş navigasyon programı, düzinelerce gizlilik değişikliği ve çok daha fazlasnı barındıran bir işletim sistemi olarak karşımıza çıktı. Detaylara hep beraber bakalım.

Android 11
1

Geçen yılki Android 10 muazzam bir sürümdü. Sistem genelinde karanlık temanın eklenmiş oluşu, güncellenmiş navigasyon programı, düzinelerce gizlilik değişikliği ve çok daha fazlasnı barındıran bir işletim sistemi olarak karşımıza çıktı. Bununla birlikte, Android’in, üçüncü taraf üreticilerin cihazlarında bulunan özelleştirilmiş Android yapılarına kıyasla hala birkaç eksik özelliği var ve hatta bazı iOS özelliklerini de bu işletim sisteminde görmek güzel olabilir. Android 11’in ilk önizleme yapıları önümüzdeki aylarda muhtemelen akıllı telefonlarımızı ve tabletlerimizi daha kullanışlı hale getirmek için daha fazla özelliklerle birlikte ortaya çıkacak.

Otomatik karanlık mod, Android 10 için kısmen uygulanan, ancak hiç tamamlanmayan bir özelliktir. Samsung OneUI, karanlık temayı günbatımında etkinleştirmeyi ve güneş doğarken geri dönmeyi zaten destekliyor ve hatta herhangi bir Android 10 cihazına işlevsellik ekleyen bir üçüncü parti uygulaması bile var. Google’ın Android 10’un karanlık temasında aylarca çalıştığı ve temaları otomatik olarak değiştirmek için basit bir geçiş uygulamadığı hala can sıkmakta. Bu özelliğin saf Android 11’de yerini alacağına inancımız tam. Burdan geliştiricilere duyurmuş olalım.

Android genellikle iOS’tan daha çok yönlü bir işletim sistemi olarak kabul edilir, ancak Apple gücünü iOS 12’deki Siri kısayolları ile pekiştirdi. Bu özellik bizlere, herhangi bir uygulamanın erişebileceği bir otomasyon platformu sunuyor. Google asistan rutinleri kısayollar kullanarak tek bir tetikleyici ile değişkenleri ve çoklu eylemleri desteklediğinden, kullanıcıya önemli bir deneyim yaşatıyor. Bununla beraber tasker uygulaması, Android cihazlarda yıllarca otomasyonu mümkün kıldı. Bu yugulamayanın bir miktar daha geliştirilmesi, Android’in iOS ile olan yarışında kısmen öne geçmesini sağlayabilecektir. Android 11 ile birlikte olgunluk seviyesine yaklaşmasını beklediğimiz açık kaynak kodlu işletim sistemi, birçok kullanıcıyı Apple’dan android tabanlı sistemlere geçireceğe benziyor.

Yorum Yap

Yorum Yap