1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Android İçin Güvenlik Programlarına Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

Android İçin Güvenlik Programlarına Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

antivirus-1349649_1920

Daha birkaç yıl öncesine kadar önemli verilerimizi depoladığımız yer bilgisayarlarımız, CD’lerimiz ve USB belleklerimizken şimdi günümüz çerçevesinde verilerimizi sadece telefonlarımıza depolar bir hale geldik. Veya bulut ortamına koyuyoruz. Bilgisayar içerisinde kişisel verilerimizi koruyabilmemiz için birçoğumuz ücretsiz olan bir çoğumuz da ücretli olan güvenlik yazılımlarını tercih etmektedir ve yine gerçek zamanlı korumayı bizlere takdim eden anti virüs yazılımlarını güncel halde tutmak, hem gizliliğimizi hem de verilerimizi korumamız için büyük bir faktör. Peki bu durum yine mobil cihazlarımız için nasıl işlemektedir? Mobil platforma bakınca karşınıza sadece 3 seçenek çıkmaktadır. Android, Windows ve iOS. Bu 3 platform içerisinde en sık konuşulan platform bildiğinizi üzere Andrid.

Android İşletim Sisteminde Ne Tarz Zararlılar Var?

Android virüslerin hangi yollar ile bulaşabildiklerine ve yine korunma yöntemlerinden bahsetmeden önce android platformunda oldukça sık karşılaşmakta olduğumuz zararlılardan bahsetmeliyiz. Android içerisinde karşımıza çıkmakta olan zararlıları Ransomware yani fidye programları olarak nitelendirebiliriz. Ransomware virüsleri fidye virüsleridir. Yani bir web siteye girdiğiniz zaman eğer bu siteyi kapatırsanız şu kadar seviyede cihazınız zarar görecektir gibi virüslerdir bunlar. Sonrasında Adware yani reklam yazılımları oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yine SMS trojanları da aldılar başlarını gidiyorlar. SMS trojanları bizim haberimiz dahi olmadan çeşitli yerlere SMS göndererek faturamızı yükseltmektedirler. Ayrıca kredi kartımız, hesap parolalarımız gibi birçok kişisel verilerimizi kötü niyetli kişilere gönderen Spyware programları da oldukça sık dolanıyor piyasada.

Android Cihaza Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Android bir işletim sistemine sahip mobil cihaz kullanmaktaysanız yine açık kaynak kodlu işletim sistemi olmasının birçok avantajını yine mağaza içerisinden görebilirsiniz. Android olduğu için mağaza dışından da çeşitli uygulamaları yükleyebilme olanağına sahipsiniz. Genel olarak ücretli ve yine Türkiye üzerinde aktif olmayan oyunlar alternatif olarak çeşitli play store dışı yerlerde görülebilmektedir. Yine telefonunuza bulaşan zararlılar en çok bu 3.şahıs uygulamalarından bulaşmaktadır. Bu nedenle telefonlarımızda güvenlik yazılımları mutlaka olmalıdır. Android telefonlar için en kaliteli güvenlik yazılımlarına gelecek olursak AVG Antivirüs, 360 Security, Avast! Mobile Security gibi güvenlik programları başı çekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap