1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Android Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Android Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Herkes, istemediği bir dosyayı yanlışlıkla silmenin acısını bilir. Sildiğiniz şey belki de şimdi yeniden yaşayamayacağınız mutlu bir anının fotoğrafıdır. Belki de ihtiyacınız olan önemli bir belgedir. Durum ne olursa olsun, dosyaları kaybetmek berbat, ancak dijital çağda hayatın bir parçası. İşte Android veri kurtarma burada devreye giriyor.

Resim2
1

Bir dosyayı geri almanın kesin bir yolu henüz yok. Dosyanın niteliğine, dosyayı ne şekilde sildiğinize ve ne kadar şanslı olduğunuza bağlı olarak; işinize yarayabilecek birkaç kurtarma yöntemi vardır. Bu yazımızda, Android ‘de kayıp dosyaları almak için en iyi tekniklerden bazılarına göz atacağız.

Geri dönüşüm kutunuzu kontrol edin

Şanslıysanız, dosyalarınızı hiç silmeyeceksiniz. Tıpkı bir PC’de olduğu gibi, birçok Android uygulamasının geri dönüşüm kutusu vardır, yani dosyalar hemen kaldırılmaz. Hemen her Android telefonda geri dönüşüm kutusu vardır. Geri dönüşüm kutusunu kontrol etmek için, Resimler veya Albümler sekmesine gidin ve ardından sağ üstteki menüye dokunun. Bu, Geri Dönüşüm Kutusunu içeren bir menü açar. Bunu seçtiğiniz taktirde, tüm “silinmiş fotoğraflarınızın” bulunduğu bir klasöre yönlendirilirsiniz. Yani telefonunuzda bir Geri Dönüşüm Kutusu varsa medya dosyalarınızı kurtarma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bulut yedeklemesini kontrol edin

Resim3 3 - Android Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Google Drive, telefonunuzdaki birçok resim ve belgeyi 60 günlüğüne otomatik olarak yedekleyebilmektedir. Bunun için Yedeklemenin açık olması gerekmektedir. Eğer yedeklemeniz açıksa yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları Google Drive’dan kontrol edip geri getirebilirsiniz. Büyük ihtimalle çöp kutusuna düşmüş bu dosyaları geri getirmek için çabuk davranmanız önemlidir, çünkü bu değişiklikler Drive’a hemen yansımamış olabiliyor ve bu süreçte dosyalarınızı geri alabiliyorsunuz.

WhatsApp fotoğraflarını alma

Resim4 3 - Android Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Hepimizin bildiği üzere Whatsapp belirli aralıklarla düzenli olarak yedekleme yapmaktadır. Eğer sildiğiniz Whatsapp uygulamanızla gönderilmiş veya alınmış bir fotoğrafsa Ayarlar>Sohbetler>Sohbet Yedeği bölümüne giriş yapıp son yedekleme tarihini öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan fotoğraf bu yedeklemeden önce silinmediyse Whatsapp uygulamasını silin ve yeniden yükleyin. Bu yükleme esnasında Whatsapp sizlere geri yükleme seçeneği sunar. Bunu onayladığınız takdirde tüm konuşmalar ve medya dosyaları geri yüklenir.

Dosya kurtarma uygulamaları

Resim5 1 - Android Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bu yöntemi geri döndürmek istediğiniz dosya sizin çok önemli değilse kesinlikle tavsiye etmiyoruz, çünkü verdiğiniz izinler telefonunuzu kullandığınız uygulama karşısında korunmasız bırakır ve ciddi güvenlik açığına sebep olur. Google Play Store’da birçok dosya kurtarma uygulaması vardır. Bu uygulamalar sizden aldığı izinlerle telefonunuzda olan ancak sizin ulaşamayacağınız dosyaları detaylı şekilde tarar. Çoğunlukla işe yarayan bu uygulamalar istediğiniz dosyayı bulduğunu sizlere belirtir ve uygun bir ücret karşılığında geri dönüşüm işlemini tamamlar.

Son olarak dosya kurtarmanın sayısız yolu vardır. Sizin rahatlıkla deneyebileceğiniz başlıca yöntemlerden bahsettik. Bunlar dışında yöntemler için yazılım uzmanları, beyaz şapkalı hackerler ve Android data kurtarma servisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki hiçbir dosya tamamen yok olmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap