1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Android Sürümleri ve Tarihleri

Android Sürümleri ve Tarihleri

Android'in zaman içindeki gelişimi ve isimleri kafa karıştırıcı olabiliyor. Tüm detayları bu yazımızda topladık.

android

Bildiğiniz gibi Android’in akıllı telefon pazarındaki etkisi yüzde 86 civarlarında. Bunun yanında Android işletim sistemi güncel piyasada en fazla kullanılan işletim sistemi olma özelliğine sahip. Tek rakibi ise -tahmin edebileceğiniz üzere Apple’ın iOS işletim sistemi. Android’in gelişimi çok eski zamanlara dayanmıyor elbette, ilk Android cihazı Eylül 2008’de piyasaya sürülmüştü. Android’in gelişimi sürecinde eklenen birçok özellik oldu, bu yazıda Android’in gelişimi üzerindeki evreleri daha yakından tanıyacaksınız.

Android’in Gelişimi Sırasındaki Evreler

Android 1.0 (23 Eylül 2008)

Bu sürümle birlikte gelen ilk telefon HTC Dream oldu. Birçok aksaklık ve hatalarla gelen HTC Dream, Q klavye formatındaki tuş takımı ile piyasaya sürüldü. O tarihte Android 1.0’a şimdi olduğu gibi bir kod adı verilmedi

Android 1.1 (9 Şubat 2009)

Android’in gelişimi serüveninin ikinci üyesi başka platformların aksine Android’in gelişime açık olduğunu kanıtladı. Bu sürüm gayrı resmi olarak “Petit Four” adını aldı.

Android 1.5 Cupcake (27 Nisan 2009)

Cupcake ismiyle gelen bu sürümde YouTube’a video ekleme, ekranın dönmesi, üçüncü parti klavye yazılımların desteklenmesi gibi dönemine göre çığır açan özellikler getirildi.

Android 1.6 Donut (15 Eylül 2009)

Google sonraki sürümünü aradan beş ay geçtikten sonra tanıttı. Bluetooth, galeride geçiş hızının arttırılması gibi özellikler 1.6 Donut’ta yer buldu.

Android 2.0-2.1 Eclair (26 Ekim 2009)

Piyasaya sürülen 2.0 sürümüne “Ekler” ismi verildi. Bu sürümde günümüzde yaygın olarak kullanılan Google haritalar ile gezme imkanı tanındı.

Android 2.2 Froyo (20 Mayıs 2010)

Dondurulmuş yoğurtun kısaltılmış adını alan “Froyo” sürümünde Wi-Fi ve mobil hotspot bağlantılarındaki geliştirmeler ve birçok yenilik tanıtıldı.

Android 2.3 Gingerbread (6 Aralık 2010)

NFC, sanal klavye kullanımı, ses ile arama sistemleri gibi özellikleri beraberinde getiren bu sürümü kullanan ilk telefon Nexus S oldu.

Android 3.0 Honeycomb (22 Şubat 2011)

Bir sonraki versiyon yalnızca Android tabletler ve büyük ekranlı cihazlar için kullanıma sunuldu. İstenilen hedefe ulaşılamadığı için Android 3.0 piyasadan kaldırıldı, onun yerine aynı işlevler bir sonraki gelecek sürüme yüklendi.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich (18 Ekim 2011)

Kilit ekranında kameranın açılabilmesi özelliği Ice Cream Sandwich’in en popüler özelliği. Mevcut sürüm ile birlikte hedefler arttırıldı.

Android 4.1-4.3 Jelly Bean (9 Temmuz 2012)

Android’in dokunma hassasiyeti ve bildirim sistemleri bu sürümle beraber oldukça gelişime uğradı

Android 4.4 KitKat (31 Ekim 2013)

KitKat’ın diğer sürümlerden farkı, çıktığından bu yana 512 MB Ramli telefonlarda çalışabilmesiydi. O zamana göre ciddi bir gelişmeydi.

Android 5.0 Lollipop (12 Kasım 2014)

Modern Andorid’in başlangıcı Lollipop ile başladı denilebilir. Bu sürümde arayüzden kameraya kadar pek çok alanda yenilikler yapıldı

Android 6.0 Marshmallow (5 Ekim 2015)

Parmak izi ile kilit açma özelliği bu sürüme dahil edildi. Aynı zamanda USB Type-C de yine Marshmallow ile tanıtıldı.

Android 7.0 Nougat (22 Ağustos 2016)

Çoklu görev özellikleriyle ön plana çıkan Nougat sürümünde bölünmüş ekran sayesinde kullanıcılar daha fazla işlemi aynı anda yapabildi.

Android 8.0 Oreo (21 Ağustos 2017)

Otomatik API sistemi, resim içinde resim moduna gelen destek vb. alanda çok sayıda yenilik yine bu sürümle geldi.

Android 9.0 Pie (6 Ağustos 2018)

Çıkışında en çok yankı uyandıran sürümlerden biri olan Pie sürümünde yeni ana sayfa düğmesiyle tanıştık. Çalışmakta olan uygulamaları görmek için ekranı hızlıca sola kaydırmanız yeterli. Rahatsız etmeyin butonunu da ilk olarak bu sürümde gördük.

Android 10 (3 Eylül 2019)

Son sürümde Google tatlı isimleriyle işletim sistemini adlandırmaktan vazgeçti. Katlanabilir akıllı telefonları destekleyen Android ailesinin son üyesinde akıllı yanıtlama gibi özellikler geldi.

Yorum Yap

Yorum Yap