İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Android Telefon Şarjınızın Daha Uzun Gitmesi İçin Bilmeniz Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Android Telefon Şarjınızın Daha Uzun Gitmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

Teknolojinin gelişimi, bizlerin teknolojiye olan bağlığını her geçen gün arttırmaktadır. Oyun, müzik ve internet derken, telefonumuzun şarjı günü çıkaramadan bitiyor. Hatta bazı günlerde, “Hiç bir şey yapmadım, bu şarj nasıl bitti?” tarzında cümleler kurdurabiliyor. Telefon, mobil teknolojinin gelişimi sayesinde iletişim dışında tüm işlerimizi halletme işini yerine getirse de, ona olan bağlılığımızdan kurtulmalı ve telefonumuzu sadece “iletişim aracı” olarak görmeliyiz.

res1
1

Telefonların çeşitli marka ve pil kapasitesine sahip olması sebebi ile batarya kullanım ömrü konusunda net bilgi veremiyoruz, fakat bataryayı daha verimli kullanabilecek taktikleri sizlerle paylaşacağız.

 • Web Sayfasını Kaydedin

İnternet erişiminizin olmadığı yerlerde veya batarya süresini uzatmak istediğiniz zamanlarda, çeşitli tarayıcılar ile (Chrome, Opera) web siteyi telefonunuza kaydederek, daha sonra çevrimdışı ziyaret imkanı sağlayabilirsiniz.

 • Pil Performans Uygulamaları Edinin

Android telefonlara kurabileceğiniz uygulama ile arka planda pil tüketimi gerçekleştiren uygulamaları tek tuş ile deaktif edebilirsiniz. Play Store içerisinde yüzlerce pil performans uygulama seçenekleri mevcuttur. Herhangi birini tercih ederek, batarya sürenizi %20 arttırabilirsiniz.

 • Ekran Aydınlatmasının Pil Süresine Etkisi

Ekran aydınlatması, her ne kadar telefonu kozmetik ve kullanım kolaylığı açısından zengin gösterse de, aydınlatmanın miktarı özellikle akşam saatlerde pil süremizi oldukça fazla etkileyen sebeplerden biri. Tüm Android telefonlarda, “Otomatik Düzey” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği aktif etmeniz halinde, pil kullanım performansınızda büyük bir artış yaşanacaktır.

res2 - Android Telefon Şarjınızın Daha Uzun Gitmesi İçin Bilmeniz Gerekenler
 • Telefonu Şarjda Bırakmanın Zararları

Lityum pillerin şarj koşulları hakkında doğru bilinen yanlışlar var. Genellikle yatmadan önce şarja takılan Android telefonların, gün geçtikçe batarya ömrünü zayıflatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, telefonun pil yüzdesi 10’un altında şarja takılması gerektiğini söylemektedir ve %100 seviyesine geldiğinde şarjdan çekilmelidir.

 • Android Telefonunuzu Bilgisayardan Şarj Etmeyin

Şarj süresi, prize nazaran bilgisayarlarda daha uzun sürdüğü için, USB kablo içerisinde bulunan bakır teller, fazla gerilim yaratırlar. Bu telefonda ısınmaya ve dolayısıyla yıpranmaya sebep olur. Pil ömrünü uzatmak isteyen Android telefon kullanıcıları, telefonlarını yüksek voltajlı prizlerde şarj etmeye özen göstermeliler.

 • Titreşim ve Ekran Döndürmenin Şarj Süresine Etkileri

Telefon kullanmaktan haz duyan ve tüm gün elinizde telefon ile dolaşan bir kullanıcı iseniz, telefonunuzun titreşim ve ekran döndürme özelliğini hemen kapatmalısınız. Titreşim, zil sesi özelliğinden daha fazla şarj tüketir. Ayrıca, sensörlerin aktif olarak çalışmasını sağlayan ekran döndürme özelliğini de kapalı tutmanızda fayda var.

 • Android Telefonu Elinizde Taşımayın

Özellikle yaz aylarında sürekli elde taşınan telefonlar, şarj süresinin hızlıca tükenmesine sebep olur. Klimalı ortamda kullanılan telefonların şarjı, klimasız ortamda kullanılan telefonlara oranla %10 daha fazla gider.

 • Gereksiz Uygulamalara Veda Edin

Çoğu uygulama, indirildikten sonra sizden bazı izinler ister. Bu izinleri verdiğinizde; kişisel bilgileriniz, galeriniz, rehberiniz veya farklı bilgileriniz, 3. taraflara iletildiğinden, telefonunuz arka planda bir çok işlem yapar. Bu da şarj sürenizin kısalmasına sebep olur. Gerek görmediğiniz, kullanmaya vakit bulamadığınız tüm uygulamaları telefonunuzdan silmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap