İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Android Virüsleri Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmeden Silin!

Android Virüsleri Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürmeden Silin!

Her teknolojik ürün yine internet ile bağlantısı bulunduğu zaman virüs tehlikesi ile karşılaşmış anlamına gelmektedir.

Virüs

Her teknolojik ürün yine internet ile bağlantısı bulunduğu zaman virüs tehlikesi ile karşılaşmış anlamına gelmektedir. İnternet üstünde geziniyorken veya yine mobil cihazlarınıza uygulama indiriyorken sizlerin haberi olmadan çeşitli ek programlarda indirilmektedir. İşte bu yollar gizli bir biçimde yayılmakta olan çeşitli zararlı yazılımlar verilerinizi ve hatta telefonunuzu dahi ele geçirebilmektedir. Aslında bakarsak bu gibi virüsler ile ilk karşılaşıldığı zaman yapılmakta olan ilk işlem telefonu fabrika ayarlarına döndürmektir. Ancak içerisinde o kadar belgemiz olan cihazı sadece format ile mi kurtarabiliriz?

Android Telefondan Virüs Silme İşlemi

Temizleme işlemlerine başlamadan yapılması gereken ilk işlem telefonu kontrol etmek ve yine gerçekten telefonunuzda virüs mü bulunuyor yoksa siz virüs var mı zannediyorsunuz? Bunu tespit etmek gereklidir. Telefonunuzun yine oldukça yavaş bir şekilde işlev görmesi virüs giriyor olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat sizlerden habersiz bir şekilde çeşitli veriler oluşturulmakta ve istemediğiniz programlar telefonunuza kendi kendine yüklenmekteyse o zaman telefonunuzda virüs olabilir.

Ücretsiz Anti Virüs Programlarına Yönelin

Kötü niyetli olan programları tespit etmek ve bu programları silmek için en  güvenli yol ücretsiz olarak dağıtılan anti virüs programlarıdır. Bu anti virüs programları genellikle mağazada bulunabiliyor. En popüler olan ücretsiz anti virüs programlarını tespit ederek kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.  Telefonunuza anti virüs programını kurduktan sonra tarama gerçekleştirmeniz yerinde bir karar olacaktır. Bu anti virüs programlarına örnek verecek olursak 360 Security, Bitdefender Antivirüs, CM Security ve AVira security gibi çeşitli anti virüs programlarıdır. 

Güvenli Mod İle Kontrol Edin

Android telefonlarda güvenli mod oldukça zor olan bazı durumlarda kullanılabilen alterntif bir taım seçenek olarak karşımıza geliyor. Telefonlara göre de çeşitlilikler göstermekte olan güvenli mod adımları beraberinde telefonunuzda yine 3.parti yazılımların çalışmalarını da engellemeniz mümkün olacaktır. Güvenli mod beraberinde telefonunuzu başlatmak için telefon modelinizi google de aratın ve nasıl güvenli mod ile açılabileceğine bakın. Çünkü her telefonun ayarları farklı olabiliyor.

Sonuç olarak yukarıda bahsettiğim adımların genelini denediyseniz  virüsten kurtulmuş olabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yaptığınız halde hala telefonunuzda bir virüsün olduğundan şüpheleniyorsanız artık yapabileceğiniz bir şey yok. Format atmak yerinde bir karar olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap