İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Android WiFi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

Android WiFi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

Kablosuz ağ sorun giderme ipucumuzda, fiziksel, AP, yönlendirici ve Windows bağlantı sorunlarının nasıl ayıklanacağını açıkladık.

android-hotspot
1

Peki bir akıllı telefon veya tabletteki Android Wi-Fi bağlantıları ilgili sorun yaşıyorsanız ne olacak? Android cihazlarda Wi-Fi bağlantısı sorun giderme için bu adım adım ipuçlarına göz atın.

AP ve Yönlendirici Ayarlarını Doğrulayın

Bir kablosuz erişim noktasının (AP) veya yönlendiricinin yakında olduğunu doğrulayarak ve etkin bir şekilde Wi-Fi hizmeti sunarak başlayın. Muhtemel sorunun, ağ veya istemcinin hangisinden kaynaklandığını belirlemek için her zaman başka bir Wi-Fi istemcisi kullanarak başlayın. Birden fazla istemci bağlanamıyorsa, muhtemelen AP, yönlendirici veya ağ sorunlarında hata ayıklamak için kablosuz ağ sorun giderme ipucumuzdaki talimatları izleyin. Aksi takdirde, etkilenen Android istemcisinde hata ayıklamak için 2. adıma geçin.

Kablosuz Adaptörü Doğrulayın

Android Kablosuz bağdaştırıcınızın etkin olduğunu doğrulayın. Sonraki adıma geçmeden önce, Android cihazınızın Wi-Fi bağlantısının Uçak Modunda olmadığından ve Wi-Fi’nin açık ve bağlanmaya hazır olduğundan emin olun. Wi-Fi kapalıysa, Wi-Fi ayarlarını açın. Kablosuz ağ açıkken, ana ekranınızın sağ üst köşesinde bir sinyal göstergesi görünür. Düzgün bağlanmış Wi-Fi, mobil geniş banttan önceliklidir, ancak kablosuzda hata ayıklarken cihazınızın mobil ağ bağlantısını devre dışı bırakmak yararlı olabilir.

SSID ve IP Adresini Kontrol Edin

Android istemcinizin SSID ve IP adresine bağlı olduğunu doğrulayın. Android cihazınızın Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar> Kablosuz paneline dönün ve Kablosuz Ayarları‘na tıklayın. Yakındaki Kablosuz ağlar listesinde ağınızın adını (SSID) bulun.

Ağınızın adı listede yoksa, AP veya yönlendirici SSID’sini gizliyor olabilir. Ağ adınızı manuel olarak yapılandırmak için Ağ Ekle‘yi tıklayın.

Ağınız listede ancak Bağlandı adının altında görünmüyorsa, bağlanmayı denemek için ağınıza dokunun. Parola veya anahtar istenirse girin ve Bağlan‘a tıklayın.

Ağınızın adının altında zaten Bağlı görünüyorsa, devam edin.

Android Wi-Fi istemcisini herhangi bir ağ adına bağlamaya çalıştığınızda, durumun Wi-Fi Ayarları panelinde, Wi-Fi etiketli satırda görüntülendiğini unutmayın. Durum Bağlı olduğunda, istemcinin atanan IP adresini görüntülemek için Gelişmiş öğesine dokunun.

Bağlı bir istemcinin IP adresi Statik, ancak doğru alt ağda değilse, “Gelişmiş” ayarları kullanarak ağı unutun ve tekrar bağlanın.

Bağlı bir istemcinin IP adresi doğru alt ağdaysa, devam edin.

Güvenlik Ayarlarını Kontrol Edin

Uyumlu bir kablosuz istemci ve AP / yönlendirici birbirini “duyabilir”, ancak yine de bağlantı kuramıyor veya trafik alışverişinde bulunamıyorsa, güvenlik uyumsuzluğu olup olmadığına bakın. İstemci AP veya yönlendiricinin gerektirdiği güvenlik modunu desteklemelidir: Açık, WEP, WPA veya WPA2. Bir WLAN açık değilse (yani, güvenli olmayan), her iki uç noktanın da aralarındaki trafiği şifrelemek için özdeş anahtarlarla yapılandırılması (veya dinamik olarak alınması) gerekir. AP / yönlendiricinizdeki ve Android Wi-Fi istemcinizdeki güvenlik ayarlarını karşılaştırın ve bunları eşleştirmeye çalışın.

Yorum Yap

Yorum Yap