İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Apple, 2020 Yılının İlk Çeyreği için Gelirini Bildirdi

Apple, 2020 Yılının İlk Çeyreği için Gelirini Bildirdi

Telefon sektörünün lider üreticilerinden ABD menşeili Apple her yıl kar marjını arttırma potansiyeline sahip bir firma olarak rakiplerinden bir adım önde.

apple

Telefon sektörünün lider üreticilerinden ABD menşeili Apple her yıl kar marjını arttırma potansiyeline sahip bir firma olarak rakiplerinden bir adım önde. Yüksek pazarlama stratejileri başta olmak üzere marka algısını pozitif yönde oluşturmasıyla da kullanıcılar arasında “pahalı ama kaliteli” izlenimini oluşturmuş durumda. Öyle ki rekabette yüksek fiyatlara sahip olmasına rağmen diğer cihazlardan daha çok seviliyor. Apple’ın işletim sistemi iOS ise tek markadan çıkmasına rağmen onlarca markanın kullandığı Android ile satış oranları daha düşük olsa da pazarda yarışabiliyor. Bu da markalar arası oranlama yapıldığında Apple’ın kalitesini ispatlıyor. Geçtiğimiz günlerde Apple her zaman olduğu gibi bu kez de 2020 Yılının ilk çeyreği için gelirini bildirdi. Şirket yaptığı açıklamada 2019 Aralık ayı dahil olmak üzere üç aylık gelirini açıkladı. Açıklanan rapora göre Apple şirketi son 3 ayda kasasına 91.8 milyar dolar koydu. Bu da Apple’ın kendi içinde tüm zamanların rekorunu kırdığını gösteriyor. Hisse başına kazancın 4.99 dolar oluşu da yine Apple’ın kuruluşundan bu yana kırdığı diğer bir rekor.

Rekor üstüne rekor kıran Apple buna ek olarak parça satışındaki fiyatlarını arttırarak işletme gelirini de büyüttü. Söz konusu işletme geliri de ilk çeyrekte 25.569 milyar $ ile başka bir rekor kırdı. Apple CEO’su Tim Cook’un belirttiği gibi, sağlanan yüksek bazlı satışlar genelde donanım satışlarından kaynaklandı.

Kullanıcı Sayısı Ciddi Oranda Arttı

Tim Cook’un açıklamalarına göre İPhone 11 ve iPhone 11 Pro başta olmak üzere Apple’ın giyilebilir teknolojilerdeki yaptığı atakların sonuç vermesiyle gelirler üst seviyeye çıktı. Apple’ın CEO’su tarafından yapılan açıklamanın devamında hangi segmentte olursa olsun tüm cihazların alıcı sayısının arttığı ve kullanıcı sayısının 1.5 milyarı bulduğu ifade edildi. Tim Cook ayrıca bu sayılara ulaşılmasının nedenini kullanıcıların markaya olan güvenine bağladı.

iPhone alt markası başta olmak üzere giyilebilir teknoloji cihazlarının da etkisiyle Apple’ın kar marjı ciddi oranda arttı. Örneğin sadece iPhone, bu yıl şirketin tüm gelirinin 55.957 milyar dolarını oluşturuyorken geçen yıl bu sayı 51.982 milyar dolar bandındaydı.

Mac ve iPad Bekleneni Veremedi

Mac ve iPad satışlarında ise önceki yılın aynı çeyreğine göre düşüş var. Mac şuan için Apple’ın 7.16 milyar dolarlık kısmını karşılıyor. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 7.416 milyar dolardı. iPad de aynı şekilde beklenenin altında kalarak geçen yılın aynı çeyreğinde 6.729 milyar dolarlık payını 5.977 milyar dolara düşürdü.

İkinci Çeyrek için Hedef Belirlendi

Son olarak Apple Mart ayında sona erecek olan 2020 yılının ikinci çeyreği için birtakım tahminlerde bulundu. Şirketin beklentisi % 38 ile% 39 arasında brüt kar marjı ile 63 ila 67 milyar dolar arasında gelir elde edilmesi yönünde. Faaliyet giderlerinin ise 9,6 ila 9,7 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap