İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

Uzun süredir konuşulan dijital hizmet vergisi artık yasalaşması ile birlikte elektronik ortamlarda artık bir çok hizmete vergi geliyor.

dijital oyunlarda vergi

Uzun süredir konuşulan dijital hizmet vergisi artık yasalaşması ile birlikte elektronik ortamlarda artık bir çok hizmete vergi geliyor. Son olarak internet üzerinde ki çevrimiçi reklamlardan gelir elde eden kişilere gelen vergi sonrası dijital oyunlarda yer alan oyun içi satın alımlarından da artık dijital hizmet vergisi alınacağı açıklandı. Konu ile ilgili GİB internet adresinden açıklama yayınlayarak artık elektronik ortamlarda yer alan dijital oyunlar için dijital hizmet vergisi alınacağını resmen açıkladı.

Dijital hizmet vergisi kapsamında dijital oyunlarda yer alıyor

dijital hizmet vergisi - Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

GİB yaptığı açıklama ile birlikte yasalaşan dijital hizmet vergisi konusunda bilgiler vermeye başladı. Dijital hizmet sağlayıcıları sağladığı hizmetler içerisinde yer alan satın alımlarından dijital hizmet vergisi alınacağını açıkladı. Dijital hizmet vergisi ise 1 Mart tarihinden itibaren artık yürürlüğe girecek.

Dijital hizmet vergisi bir çok ortamlarda artık yürürlükte olacak

dijital oyunlarda dijital hizmet vergisi donemi - Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

Kararın yasalaşması ile birlikte haberlere düşmesinin ardından bir çok oyun kullanıcısı isyan etmeye başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı aldığı kararlar neticesinde bu konuda oldukça kesin kanıya vardıklarını ve geri adım atılmayacağını da söylemişti. Dijital hizmet vergisinin geçerli olacağı platformlar da belli oldu.

Alınan kararlar ile birlikte dijital ortamlarda satışı bulunan bilgisayar ve bilgisayar aletleri, cep telefonu, akıllı bileklik, dizi, film, video, resim, makale, gazete, dergi gibi görüntü, ses ve metin dosyası içeriklerinden dijital hizmet vergisi alınacak. Hazırlanan düzenleme kapsamında tüm dijital oyunların ve çevrimiçi oyunlardaki yapılan oyun içi satın almaların satışından elde edilen hasılat da yer alacak.

Oyun içerisi satın alımlarında uygulanacak olan dijital hizmet vergisi ile oyun kullanıcıları daha fazla ücret ödeyecek

dijital oyunlar dijital vergi alinacak - Dijital oyunlara Dijital Hizmet Vergisi geliyor

Tüm dijital oyunların ve çevrimiçi oyunlarda ki oyun içi satın alımlarının hasılatından dijital hizmet vergisi alınacak. Oyuncular bu düzenlenen yasa tasarısına oldukça büyük tepkiler gösterirken dijital oyun yayımcıları ise bu konuda henüz bir açıklamada bulunmadı. Alınacak vergi ile birlikte artık oyuncular, oyun içi satın alımlarında daha fazla ücret ödeyecek. En büyük oyun dağıtıcı şirketi olan Steam ise bu konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmazken alınan tepkiler sonrası nasıl bir adım atılacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. androiddestek_avatar
    12 ay önce

    yakında yaşama vergisi de alacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir