1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Google Play Store üzerinden bir indirme yapmaya çalışırken “İndirme bekleniyor” yazısını görüyorsanız ve o beklemenin sonu gelmiyorsa bu bir hatayla karşı karşıyasınız demektir.

Resim1

Google Play Store üzerinden bir indirme yapmaya çalışırken “İndirme bekleniyor” yazısını görüyorsanız ve o beklemenin sonu gelmiyorsa bu bir hatayla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süredir Android telefon kullanan hemen herkesin başına gelmiş olan bu hatanın çözümü için genellikle Türk usulü bir numaralı çözüm yolu olan “Telefonu kapat-aç” yapılır ancak çoğunlukla hata yine de çözülmez. Ayrıca bazen bu durum bir hata değildir; o sırada Google Play Store üzerinden uygulama güncellemesi yapılıyorsa indirme sıraya konmuş olabilir ve sırası geldiğinde indirme işlemi gerçekleşir. Bu yüzden bunun bir hata olup olmadığına karar vermeden önce indirmelerinizi kontrol etmelisiniz. Bu kontroller sonucunda bunun bir hata olduğunu gördüyseniz gelin beraber çözüm yollarını deneyelim.

İlk işlem olarak Bağlantınızı kontrol edin. Bu çok basit bir sebep olarak görünse de eğer Wi-Fi bağlantınız kötüyse telefonunuz indirme işlemini gerçekleştiremiyor olabilir. Ayrıca mobil veriden indirme seçeneğiniz de kapalıysa; bu durumda indirme işlemi mobil veri üzerinden de gerçekleşemeyeceğinden bu durumla karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Google Play Store’u açın ve “Ayarlar”>” Uygulama indirme tercihi”>” Herhangi bir ağ üzerinden” seçeneğini seçerek Play Store’un mobil veri üzerinden indirme yapmasına izin verin.

Resim2 - Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Eğer bu işlemi yaptığınızda sorun hala devam ediyorsa telefonun depolama alanlarını kontrol edin. İndirme bekleniyor hatasının bir diğer yaygın sebebi ise telefonunuzun hafızasında yeterli yer olmamasıdır. Depolama alanınızı kontrol etmek için “Ayarlar”>” Depolama” bölümünden telefonunuzda ne kadar yer olduğunu kontrol edin ve yeterli alan yoksa gereksiz dosyaları silin.

Resim3 - Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Bu yöntem de hatayı çözüme kavuşturmadıysa Google Play Store’un ve Google Play’e ait tüm uygulamaların verilerini temizleyin ve önbelleği silin. Bu işlem için telefonunuzun “Ayarlar”>” Uygulamalar” bölümüne gidin ve Google Play Store, Google Play Kitaplıklar, Google Play Müzik tarzı ne kadar Google Play uygulaması varsa hepsinin üstüne teker teker tıklayarak içerisindeki seçeneklerden işlemleri gerçekleştirin.

Resim4 - Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Hata hala çözüme kavuşmadıysa, son olarak telefonunuzun sistem güncellemelerini kontrol edin. Telefonlarda yazılımsal bir hata olduğunda firmalar bunu sistem güncellemeleriyle düzeltirler ve bu sorun telefonunuzun yazılımsal bir probleminden kaynaklanıyor olabilir.

Resim5 - Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Çözümü

Tüm bunları denemenize rağmen hala aynı problemle karşılaşıyorsanız telefonunuzu yetkili teknik servise götürmenizde yarar var. Bu durum kullanıcı kaynaklı bir problem olmadığından; teknik servis çözüme kavuşturamadığı durumda, eski cihazınızın yerine size yeni bir telefon verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap