1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Google Play Store’a rakip: GDSA

Google Play Store’a rakip: GDSA

GDSA nedir? Google Play'e rakip olabilir mi? Sorularının detaylarını inceledik.

play store

Google Play Store birçok kişi tarafından bilinen ve kullanılan Android işlemci kullanan cep telefonlarının indirme mağazasıdır. Hayatımızı kolaylaştıran birçok uygulama Google Play Store sayesinde cep telefonlarımıza yükleniyor ve bu uygulamalar kullanabilir hale geliyor. Günümüzün en büyük ve kullanılır teknolojisi olan ve insanların elinden düşmeyen cep telefonlarının uygulama mağazası Google Play Store…

Bu dev mağazaya GDSA adında büyük bir rakip geliyor. Bu büyük rakip olan GDSA Çinli teknoloji firmaların bir araya gelerek oluşturduğu Global Developer Service Alliance (GDSA) olarak adlandırıldı. ABD’nin Huawei markasında uygulamış olduğu yaptırımlar sonucunda firmanın yeni cihazlarında Google Play Store yer vermeyeceği açıklandı. Büyük teknoloji firmalarının güçlerini birleştirmekte olan Çinin yanı sıra Huwaei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi birçok firma Google play store’a rakip olacak ve şu anda da geliştiriciler için gerekli web sitesine sahip olan GDSA için çalışmalara başladı. Birçok Android telefon kullanıcısı olan kişiler Google Play Store’nin sunduğu oyun, müzik vb. uygulamaları GDSA’da sunacak.

Şimdilik sadece Rusya, Hindistan, İspanya, Tayland, Filipinler ve Vietnam’ı kapsasa da ileri ki zamanlarda daha da genişlemekle birlikte birçok ülkeye yayılması hedeflenmiş durumda. ABD firması ile daha önce Huwaei markası dışında sorun yaşamayan Çinli firmaların bu ortaklığı şaşkınlığa neden olsa da Google Play Store’a rakip olan GDSA’nın sitede yer almakta olan açıklamaları ile birlikte kesinlik kazanmış oldu. GDSA platformunun yayınlanma tarihi ile ilgili mart ayı konuşuluyor olsa da salgın nedeniyle ileri ki tarihe de ötelenmesi mümkün gözüküyor.

Yorum Yap

Yorum Yap