1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Kablosuz Ağlara Bağlanırken Bir Kez Daha Düşünün!

Kablosuz Ağlara Bağlanırken Bir Kez Daha Düşünün!

wifi

Günümüz de kablosuz ağlar oldukça yaygın durumdadır. Binlerce evde ve binlerce işletmeler kablosuz ağ sunmaktadır. Özellikle çeşitli işletmeler de ve çeşitli kafeteryalar da bulunan halka açık ve şifresiz olan kablosuz ağlar da oldukça yüksek bir tehlike bulunmaktadır. Şifresiz kablosuz ağa bağlanmanın bir zararı var mı? Bazı kişiler laptopları ile birlikte kafeteryalar da oturarak bir yandan işlerini halledebilmekte ve bir yandan da sosyal medya hesaplarında gezinebilmektedir. Bu durumu fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler özel yazılımlar ile şifrelerinize erişebiliyor! Günümüz de kolay bir şekilde ulaşılabilmekte olan bu yazılımlar kablosuz ağı dinliyor ve paketleri analiz ederek sizlerin şifrelerine veya çeşitli gezinmiş olduğunuz web siteleri görebilmektedirler.

Ortadaki Adam Saldırısı!

Bu saldırıya MITM yani ortada ki adam saldırısı denilmektedir. MITM saldırısı nasıl yapılır? İsminden de anlayacağınız gibi hedef kişi ortada ki adamdır. Adamı hedef almış olan kötü niyetli kişi, hedef kişinin bağlanmış olduğu kablosuz ağa bağlanarak paketleri analiz etmektedir. Analiz etmiş olduğu paketlerden çeşitli şifreleri görebiliyor, ziyaret edilen siteleri öğrenebiliyor ve çeşitli yönlendirmeler yapabiliyorlar.

Banka Hesaplarınızın Şifrelerini Öğreniyorlar!

Örneğin sizler bir banka hesabınıza bağlanacaksınız bu durumda kötü niyetli kişi bankanızın online hizmet sitesini kendi oluşturmuş olduğu sahte bir siteye yönlendirmektedirler. Sizler bankanızın sitesine girdiğiniz zannediyor fakat tam tersi kötü niyetli kişinin oluşturmuş olduğu web siteye girmiş oluyorsunuz bu durumda çeşitli kredi kartı şifrelerinize de kolay bir şekilde ulaşabilmekteler. Ulaşmış oldukları banka hesabınızın bilgilerini çeşitli ortamlar da özel cihazlar ile boş kartlara işlemektedirler. Bu durumda sizlerin banka kartlarının aynılarına ulaşırlar ve sizin adınıza çeşitli yerler de kolaylıkla alış veriş yapabilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap