1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Son 10 Yılın En İyi Teknolojik Gelişmeleri

Son 10 Yılın En İyi Teknolojik Gelişmeleri

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi, insan yaşamına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu sayede, insanların iş yükü azaldı ve teknoloji her sektörde etkisini hissettirdi.

Teknoloji

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi, insan yaşamına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu sayede, insanların iş yükü azaldı ve teknoloji her sektörde etkisini hissettirdi. Özellikle de son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, insan zekasının ne denli iyi işlediğinin en büyük kanıtıdır. İşte, son 10 yılın en iyi teknolojik gelişmeleri.

Biyonik Göz

2013 yılının en çok ses getiren teknolojik gelişmeleri arasında olan biyonik göz, insanların gözüklerine yerleştirilen bir kameranın, aldığı görüntüleri direkt olarak retinaya aktarmasını sağlamaktadır. Üstelik bu işlemi hiçbir kablo bağlantısına gerek kalmadan yapan biyonik göz, henüz çok kaliteli görüntüler aktaramasa da, zamanla daha çok geliştirilecektir.

Hoverboard

Teknolojik gelişmeler arasında gerek eğlence dünyasına, gerekse de birçok farklı alana hitap eden hoverboard da 2013 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Yine, bu teknolojik ürünün de gelecek yıllarda daha çok geliştirilmesi ve birçok alanda kullanılması hedefleniyor.

İnsansı Robotlar

Son 10 yılın en iyi teknolojik gelişmeleri arasında en çok ses getiren belki de, insansı robotlar olmuştur. Özellikle insan yapısına, denge kabiliyetine ve tam denk olmasa da, insan zekasına eşit bir hale getirilmeye çalışılan bu robotlar, insanlığa büyük ölçüde katkı sağlayacak. Ancak, insansı robotların bizlere faydalı olacağı düşüncesinde olanlar kadar, bu robotların dünya için bir tehdit olacağını savunanların sayısı da bir hayli fazla.

Güneş Çatıları

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, evlerimize de etki edecek nitelikte. Bu doğrultuda geliştirilen güneş çatıları, hem evin elektrik üretimini sağlamakta, hem de evin sıcak su ihtiyacını karşılamaktadır. Güneş çatılarının ilk örnekleri 2005 yılında tasarlanmış olsa da, ancak 2010 yılından sonra evlerle buluşmaya başlamıştır. Güneş çatıları, bundan sonraki süreç içerisinde daha çok gelişecek ve birçok evin çatı kısmında yer alacak.

Akıllı Saatler

Saatler sadece zamanı göstermek için mi vardır? Son 10 yıl öncesine kadar sadece zamanı göstermesi amacıyla kullanılan kol saatleri, son 10 yılda inanılmaz bir gelişme içerisine girmiştir. Akıllı saat olarak adlandırılan bu tasarımlar, gelişmişliği itibariyle akıllı telefonlardan farksız bir hale getirildi. Yani akıllı saatler ile arama yapmak ve internete girmek de artık mümkün.

Tesla Güç Duvarı

Nikola Tesla önderliğinde üretilen bu cihaz, evleriniz için adeta güç kaynağı olacak şekilde tasarlanmış. Öyle ki, Tesla güç duvarı tek bir şarj ile iki farklı odayı gün boyu aydınlatabilmektedir. Bu cihazın kullanımına da ilk olarak 2015 yılında başlandı ve gün geçtikçe de yaygınlaşacak gibi gözüküyor.

Sosyal Medyadaki Gelişmeler

Teknolojik cihazların gelişmesi, insanların bu cihazları kullanmaya yönelmesini de ciddi anlamda arttırmış durumda. İnsanların teknolojik cihazlara yönlenmesi, buna bağlı olarak sosyal medya kullanımını da arttırdı. Bu durumda Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya mecraları büyük ölçüde gelişti. Daha sonra Instagram’ın da kurulması ile beraber, insanlar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu sosyal medya üzerinde geçirmeye başladılar.

Yorum Yap

Yorum Yap