1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. TikTok verileri sızdırılıyor mu?

TikTok verileri sızdırılıyor mu?

TikTok ne kadar güvenli? TikTok verileri sızdırılıyor mu? Sorularının cevaplarını AndroidDestek ekibi olarak vermeye çalıştık.

tiktok

TikTok, son 1 yıl içinde herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyor. Uygulamanın durumu indirme sayısı ile ölçülmekte. Popülerliği ise Instagram’ı da aşarak dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri haline geldi. 1,5 milyardan fazla kişi, uygulamayı müzikle yapılan ilginç kısa videoları yüklemek ve izlemek için kullanıyor.

Ancak mahkeme davaları ve soruşturmaları, uygulamanın insanların verilerini nasıl paylaştığı konusunda endişeleri artırıyor. Uygulamanın Çin teknoloji devi ByteDance’e ait olması alarmı artırıyor gibi görünüyor.

Kaliforniya’da bir öğrenci “büyük miktarlarda özel ve kişisel olarak tanımlanabilir kullanıcı verilerini” Çin’deki sunuculara aktardığı iddiasıyla TikTok aleyhine dava açtı. Öğrenci Misty Hong, TikTok’un uygulama dışında ziyaret edilen web siteleri de dahil olmak üzere kullanıcıların telefon kullanımıyla ilgili verileri gizli bir şekilde Çin sunucularına aktardığını iddia ediyor. Dava, bir Alman gazeteci ve eğitimci Matthias Eberl’e geliyor ve uygulamanın verileri işleme ve taşıma biçimini analiz ediyor. Eberl, cihaz ve uygulamaya girilen arama terimleri hakkındaki bilgilerin reklam şirketi Appsflyer ve Facebook’a gönderildiğini tespit ediyor.

TikTok, dünya çapında popüler olan ancak endişelerin çoğunu üstüne çeken sosyal medyanın ortaya çıkışından bu yana ilk platform olabilir. TikTok uygulamasının şefi Alex Zhu geçtiğimiz günlerde New York Times’a Çin sunucularında veri depolamadığını ve Pekin’de bulunan ana şirketi ByteDance ile veri paylaşmadığını söyledi. Tüm TikTok verilerinin ve yedeklerinin de sadece Singapur’da saklandığını söyledi.

TikTok şirketi de New Scientist’e şöyle cevap verdi: “Kullanıcılarımızın verilerini korumak bizim için kritik önem taşıyor ve sorumluluğumuzu inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz.” Firma, verileri nereye gönderdiği hakkındaki bilgilerin uygulamanın gizlilik politikasında açık bir şekilde yer aldığını ve uygulama içinde kötü niyetli davranışları önlemek adına bazı şeyleri izlediğini açıkça ifade ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap