İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Xiaomi 2.Alan Özelliği Nedir?

Xiaomi 2.Alan Özelliği Nedir?

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan ve kısa sürede zirveye oynamayı başaran Xiaomi’yi artık hepimiz biliyoruz. Sansasyonel özelliklere sahip uygun fiyatlı ürünleriyle; yıllardır hayatımızda olan büyük markalara kafa tutan Xiaomi, Android işletim sisteminin nimetlerinden yararlanmamızı sağladığı gibi fazlasını da sunuyor. Kendi kullanıcı arayüzü olan MIUI’ı kullanan Xiaomi ikinci alan özelliğiyle devrim niteliğinde bir işe imza attı.

Resim2

İkinci Alan Nedir? Avantajları Nelerdir?

Daha önce Android 5.0 Lolipop ile hayatımıza giren Kullanıcılar özelliği, birden fazla kullanıcının aynı telefonu farklı arka plan resimleri ve farklı temalar ile kullanmasına izin veriyor. Ancak kullanıcılar aynı klasörlere ve uygulamalara erişmeye devam ediyor. Yani kişisel güvenlik bakımından kullanıcılar özelliği, cihazlara neredeyse hiçbir şey katmıyor. MIUI kullanıcı arayüzünü kullanan Xiaomi telefonlarda ise durum çok farklı. İkinci alan özelliği telefonunuzun iki farklı telefon gibi bağımsız şekilde kullanılmasını mümkün kılıyor. Nasıl mı? İkinci alanı aktifleştirdiğinizde telefonunuzun hafızası bölünüyor. İkinci alanda telefonu kullanacak kişi kendi Mi hesabına giriş yapıyor. Uygulamalarınız, galeriniz gibi size ait hiçbir şey ikinci alana geçmiyor. Veri gizliliği ve güvenliği politikası her iki alan için de geçerli oluyor. Sonuç olarak her iki kullanıcı da gönül rahatlığıyla aynı telefonu kullanabiliyor. İkinci alan özelliğinin ne kadar lazım olduğu konusuna gelirsek; hemen herkes telefonunu ailesiyle ya da arkadaşıyla paylaşmak zorunda kalmıştır. Örneğin bir aile bireyinizin telefonu bozuldu ve dışarıda birisiyle görüşmek zorunda, o gün bir işiniz yok ve sizden telefonunuzu kullanmayı rica etti. Telefonunuzu verdiğinizde karşı tarafın bir şey yapmasına gerek kalmadan özel hayatınızın gizliliği ihlal edilmiş oluyor. Ancak kendi oluşturduğunuz ikinci alan üyeliğine geçiş yaparak gönül rahatlığıyla telefonunuzu verebilir ve özel hayatınızın gizliliği ihlal edilmeden ikinci alanı kullanacak kişiye yardımcı olabilirsiniz.

İkinci alan özelliğinin bir diğer avantajı ise, aynı uygulamayı iki alana da yükleyebiliyor olmamız. Örneğin, iş telefonu hattınız ve kişisel telefon hattınız aynı telefonda ve iki hattan da Whatsapp kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda bir alana iş telefonunuzla, diğer alana ise kişisel telefonunuzla kayıt yaparak iki hattı da aynı telefondan kullanabilirsiniz.

İkinci alan özelliğinin nasıl açıldığına geçmeden önce gelen aramalardan bahsedelim. Eğer telefonunuz bir alandayken diğer alanda kayıtlı bir numara tarafından aranırsa; çalıyor ancak numara kayıtlı gözükmüyor.

Resim4 2 - Xiaomi 2.Alan Özelliği Nedir?

İkinci Alan Özelliğini Aktifleştirme

Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin, Özel özellikler (Bazı telefonlarda Yeni Özellikleri Keşfedin olarak görünüyor) bölümünden İkinci alanı seçin. Karşınıza çıkan ekranda İkinci alan aç butonuna tıkladığınızda ikinci alanınızı aktifleştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap