1. Ana Sayfa
  2. Yardım
  3. Xiaomi Wifi Sorunu ve Çözümü

Xiaomi Wifi Sorunu ve Çözümü

slow android

Xiaomi cihazlar son dönemlerde büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Yüksek donanımının dışında diğerlerine nazaran daha düşük rakamlardaki satış fiyatı nedeni ile hemen herkesin telefon alırken akıllarına yer etmeyi başaran bir firma olmayı başardı. Popülaritesi bu kadar yüksek olsa da ne yazık ki kusursuz konumda değil.

Cihazım hemen bütün özellikleri sorunsuz olarak kullanılabiliyor fakat en büyük sorunu bazı cihazlarda WiFi internet bağlantısı özelinde yaşıyoruz. İnternete bağlı olmasına rağmen girmemeler, dönem dönem kopup geri gelmeler oldukça can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Sorun yazılım sal olduğu gibi donanımsal da olabilir. Bu konu hakkında yetkili servisten destek istemeden önce bizimde yapabileceğimiz bir takım önemli müdahaleler olabilir. Şimdi gelin servise cihazınızı verip uzun süre telefonsuz kalmaktansa bu sorunu çözebilmek için neler yapabiliriz hep beraber inceleyelim.

Xiaomi Wifi Sorunu neden karşımıza çıkıyor, nasıl çözebiliriz?

Sorunun çözümünden önce kaynağını öğrenmemiz gerekiyor. Sorunun kaynağı çekim gücünden ziyade IP numarası alma sorunsalı. Bizler Wifi üzerinden her hangi bir cihazla internete bağlanmak istediğimizde bütün cihazlar geçici bir IP numarası alır. Xiaomi bu numarayı almaya çalışırken bazen geçici olarak IP’i sabitleyemiyor. Bu durumda da devamlı numara almaya çalıştığı içinde ne yazık ki sizin bağlantı sorunlarınız ortaya çıkıyor.

Çözüm için uygulayabileceğiniz bütün yöntemleri aşağıda sizler için sıralıyoruz.

Modemi açıp kapatın

Eğer mümkünse bağlantı kurmaya çalıştığınız modemi 5 dakika süreyle açıp kapatın. Bu sayede hem modem soğuyacak ve bağlantı hızınız artacak hem de telefonunuz yeni bir ip adresi alarak ip numarası arama döngüsünden kurtulacaktır.

Taramalarınızı kapatın.

Sorun manuel ayarlardan da kaynaklı olabilir. Bazen ne yazık ki bazı şeyleri belirli bir mantığa sığdıramıyoruz ama işlemi uyguladıktan sonra olumlu geri dönüşler alabiliyor. Cihazınızdan öncelikle “Ayarlar” sekmesini açın. Ardında da sırası ile Şifreler è Güvenlik sekmesine girmeniz gerekmekte.  Burada karşınıza kablosuz bağlantı ve bluetoth bağlantı taraması karşınıza çıkacaktır. Şimdi her ikisini de kapatıp yalnızca Wifi taramasını açık konumda bulundurun.

indir 1 - Xiaomi Wifi Sorunu ve Çözümü
Xiomi Wifi Bağlantı Sorunu

Ağı unutup tekrar bağlanın

Wifi bağlantısını daha önce sağlamışsak cihazımız çekim alanına girdiğinde bu bilgileri hatırlar ve otomatik bağlantı kurma sistemini uygular. Daha önce kaydeder çerezler, şifrelerdeki sorunsallar nedeni ile de kurmaya çalıştığımız bağlantıda sorunlar yaşayabiliriz. Bu nedenle cihaza her şeyi unutturun. WiFi ayarlarına girerek bağlantı kurduğunuz ismi bulun ve “Bu ağı unut” sekmesini işaretleyin. Peşinden tekrar Wifi bağlantı taraması yapın ve bağlanmak istediğiniz ağı bularak bağlantı şifresini girin.

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen Wifi bağlantı sorununuz devam ediyorsa o zaman sorun ne yazık ki yazılımsal ya da ayarla düzeltebileceğiniz bir durum değil. Bu nedenle size en yakın ve güvenilir bir yetkili servis bulup şikâyetinizi dile getirerek cihazınızın onarımını yaptırmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap